skylux świetlik kopułkowy

Mianem świetlika dachowego określamy wykonaną ze szkła konstrukcję umieszczaną na dachu budynku w celu zapewnienia jeszcze lepszego doświetlenia pomieszczeń. W zależności od rodzaju dachu można wybrać świetliki, które będą umieszczone w połaci dachowej (rozwiązanie wykorzystywane w przypadku stromych dachów), albo świetliki, które są umieszczone bezpośrednio na dachu (ten sposób stosowany jest w przypadku płaskich dachów).

Świetliki dachowe zazwyczaj wykorzystywane są do doświetleń dużych obiektów takich jak hale produkcyjne, magazyny albo laboratoria, ale odpowiednio dobrane modele mogą być również stosowane w budownictwie jednorodzinnym jako dodatkowe źródło światła.

W przypadku świetlików, jakie wykorzystywane są do obiektów przemysłowych, wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów ze względu na sposób ich użycia.

Podstawowe modele świetlików

Jednym z najczęściej stosowanych modeli są świetliki bez możliwości uchylenia kopuły. Głównym przeznaczeniem tego rodzaju świetlików jest tylko i wyłącznie funkcja podstawowa, czyli doświetlanie pomieszczeń, w których zostały zamontowane.
SKYLUX świetlik kopułkowy

Świetliki z uchylną kopułą

Ten typ świetlików, oprócz dostarczenia dodatkowego światła, zapewnia również dodatkową wentylację pomieszczenia poprzez możliwość uchylenia szklanej kopuły. W tym wypadku wyróżnia się dwa rodzaje świetlików – świetliki uchylane oraz świetliki z całkowicie otwieraną kopułą.

Zazwyczaj wyróżnia się dwa typy wentylacji, które pozwalają na precyzyjne dostosowanie szerokości otwarcia kopuły. Pierwszym z nich jest wentylacja ręczna. Drugim sposobem jest otwarcie elektryczne, które można sterować w wygodny sposób przy pomocy elektrycznego przycisku albo pilota. Sterowanie może zostać również połączone z automatyką odczytującą pogodę lub systemem antypożarowym

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego rodzaju świetlika? Wybierając świetliki powinniśmy przede wszystkim kierować się ich funkcjonalnością. Jeśli zależy nam na dodatkowej wentylacji, powinniśmy postawić na świetliki, których konstrukcja pozwala na uchylenie kopuły. Natomiast jeśli mamy pewność, że pomieszczenie będzie dobrze wentylowane, zadowalającym rozwiązaniem będą podstawowe modele świetlików.