świetlik dachowy

Jednym z większych problemów pojawiających się przy eksploatacji hal i obiektów przemysłowych jest niedostateczne doświetlenie ich wnętrza. Kłopoty tego rodzaju wynikają z charakteru takich budowli. Najczęściej są to potężne hale stalowe, które są pozbawione okien. W wielu przypadkach tego typu trudnienia mogą pojawiać się również w budynkach, w których wprawdzie przewidziano otwory okienne, jednak sposób wykorzystania wnętrza sprawia, że docierające przez nie światło nie trafia do wszystkich pomieszczeń. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tą sytuacją jest montaż w strukturze dachu odpowiednich świetlików. Producenci takich rozwiązań proponują świetliki różnego typu. Można skorzystać z oferty świetlików w formie pasm świetlnych, które bardzo dobrze sprawdzają się np. nad ciągami komunikacyjnymi. Dostępne są też świetliki kopułkowe, które bardzo dobrze doświetlają nawet rozległe obszary dzięki montażowi w niewielkiej odległości od siebie na większej powierzchni. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach warto wymienić istniejące świetliki na nowe.

 

Zmniejszona przejrzystość

Świetliki wykonane z gorszej jakości materiałów mogą z czasem tracić swoją przejrzystość. Tworzywo, z którego są zrobione, matowieje i przepuszcza znacznie mniejszą ilość światła. Bardzo często zdarzają się także świetliki, które porastają mchem lub porostami, przez co również tracą swoje właściwości. Zdarzają się również przypadki, w których zewnętrzna powłoka świetlików zostaje poważnie uszkodzona np. przy zmianie pokrycia dachowego czy pracach związanych z odśnieżaniem.

 

Utrata szczelności

Świetliki są umieszczone na dachu i poddawane oddziaływaniom różnych zjawisk atmosferycznych, dużym wahaniom temperatur, a nierzadko także działaniu różnych substancji chemicznych. W związku z tym, w przypadku świetlików wyprodukowanych przez kiepskich dostawców może dojść do ich rozszczelnienia. Przecieki prowadzą nie tylko do stopniowego niszczenia konstrukcji budynku, ale zagrażają także maszynom, urządzeniom czy materiałom przechowywanym we wnętrzu obiektu.

 

Zmiana rozkładu pomieszczeń i układu stref wymagających doświetlenia

Bardzo częstą przyczyną konieczności wymiany świetlików jest zmiana sposobu, w jaki jest wykorzystywany obiekt. Zmiana używanej technologii i wstawienie do hal nowych maszyn, może się wiązać ze zmianą obszarów, które szczególnie wymagają doświetlenia.

 

Remont pokrycia dachowego

Nierzadko powodem podjęcia decyzji o zmianie używanych świetlików jest układanie nowego pokrycia dachowego albo remont całej struktury dachu. W takich przypadkach, korzystając z okazji, wiele przedsiębiorstw decyduje się również na zmianę świetlików.

 

Jak zaradzić problemom ze starymi świetlikami dachowymi?

Najlepszą metoda poradzenia sobie z problemami ze świetlikami dachowymi jest ich wymiana na nowe. Jeśli priorytetem jest czas, warto zdecydować się na świetliki pasujące wymiarami do istniejących w połaciach dachowych otworów. Można jednak również, korzystając z okazji, przeprowadzić modernizację systemu doświetleń i wybrać większe i bardziej rozbudowane konstrukcje, będzie się to jednak wiązało z dodatkowymi pracami dekarskimi.