swiatlo

Świetliki łukowe są jedną z odmian świetlików dachowych, czyli przeziernych konstrukcji architektonicznych, pełniących funkcję dodatkowego oświetlenia pomieszczeń oraz wentylacji. Dowiedz się, czym różnią się od innych typów świetlików, a także co je wyróżnia i charakteryzuje.

Budowa świetlików łukowych

Świetliki łukowe są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów świetlików. Mają formę wypukłego łuku, co jest uznawane za ich największą zaletę – dzięki temu nie gromadzi się na nich woda ani śnieg, jak ma to miejsce w przypadku płaskich konstrukcji. Dobranie odpowiedniego rozmiaru zapewnia również dobry przepływ powietrza – nie występuje wówczas opór powietrza.

Materiał, z którego zbudowany jest świetlik, może być przezroczysty lub o mlecznym zabarwieniu czy nawet w kolorze jasnej zieleni morskiej. W drugim wypadku świetlik będzie przepuszczał mniej światła, jednak może być to zaletą w bardzo upalne, słoneczne dni, gdyż kolorystyka taka zapewnia lepsze rozpraszanie promieni światła. Świetliki łukowe zbudowane są najczęściej z poliwęglanu lub poliestru. Podstawa świetlika musi być dobrana rozmiarem w taki sposób, by świetlik wystawał nad dachem ok. 15 cm lub więcej.

Dodatkowe możliwości świetlików

W zależności od potrzeb, można dobrać różne typy świetlików, które oferują dodatkowe funkcje. Świetliki łukowe mogą być np. dodatkowo wyposażone również w otwierane klapy. Nazywamy je wówczas świetlikami uchylanymi lub otwieranymi. Uchylane umożliwiają wpuszczenie do środka powietrza, co zapewnia odpowiednią wentylację pomieszczeń, natomiast otwierane dają możliwość wyjścia przez nie na dach budynku. Mechanizm taki sterowany jest ręcznie lub automatycznie – zgodnie z preferencjami użytkowników, a siłowniki, w jakie jest on wyposażony, mogą być różnych rodzajów – od łańcuchowych, po wrzecionowe z oczkiem na hak. Innym typem są świetliki stałe, czyli takie, które nie posiadają funkcji otwierania bądź uchylania.