okno dachowe

Montaż świetlików dachowych to sposób na doprowadzenie światła naturalnego do budynku, który cieszy się coraz większą popularnością. Ich funkcjonalność oraz ciekawe wizualnie realizacje sprawiają, że są one wykorzystywane w budownictwie mieszkalnym oraz przemysłowym. Dzięki świetlikom dane pomieszczenie zyskuje dodatkowe źródło oświetlenia, a czasem także ciepła co pozwala na pewne oszczędności. Najczęściej są one stosowane jako jedyne źródło światła lub jako uzupełnienie do tradycyjnych okien.

Które ze świetlików określa się jako „ciepłe” 

W ofertach niektórych producentów świetlików można spotkać opcję ich „ciepłych” modeli, jednak co to tak właściwie oznacza? Zazwyczaj, świetlikami „ciepłymi” określa się te, które dzięki specjalnej strukturze, zabezpieczają daną przestrzeń przed niepotrzebną utratą ciepła. Jest to szczególnie istotne w przypadku intensywnie ogrzewanych budynków przeznaczenia przemysłowego, w których jakiekolwiek straty ciepła mogą wiązać się z ponoszeniem przez przedsiębiorstwo znacznie wyższych kosztów.

Oznacza to, że świetlikami „ciepłymi” można określić modele wykonane z poliwęglanu, odznaczają się one bowiem wyjątkowymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz wytrzymałością. Bardzo zróżnicowany wybór ich grubości pozwala na spełnienie indywidualnych potrzeb niemal każdej osoby poszukującej alternatywy dla klasycznych okien. Bardzo dobre warunki termoizolacyjne, dzięki swojej charakterystycznej budowie mają również świetliki kopułkowe.

Główne rodzaje świetlików 

Pośród zyskujących coraz większą popularność świetlików dachowych wyróżnia się przede wszystkim ich trzy główne rodzaje: świetliki kopułkowe, łukowe oraz piramidalne. Kopułkowe świetliki dachowe, ze względu na charakterystyczną budowę najlepiej sprawdzają się a dachach płaskich. Są często wykorzystywane jako forma doświetlenia budynków mieszkalnych jak i użytkowych.

W przypadku wielkopowierzchniowych budynków z dachami wielospadowymi przemysłowych szerokie zastosowanie znajdują świetliki łukowe, często montowane także w formie pasm łukowych. Z kolei, na szczytach budynków niezawodne okazują się świetliki piramidalne wizualnie przypominające czterospadowy dach. Na skośnych płaszczyznach dachowych często stosuje się płaskie świetliki połaciowe.