dach

Dachy płaskie to rozwiązanie, które zapewnia możliwość uzyskania na ostatniej kondygnacji budynku jednakowej wysokości wszystkich pomieszczeń, a przez to gwarantuje optymalne wykorzystanie całej przestrzeni. Ze względu na niewielkie nachylenie połaci w przypadku dachów tego typu szczególnie ważne jest zadbanie o pełną szczelność. Zarówno pokrycie, jak i przechodzące przez nie systemy wentylacyjne, klimatyzacyjne czy kominowe, a także okna do dachów płaskich muszą być wykonywane tak, by nie dopuścić do przecieków i powstrzymać ucieczkę ciepła. Dachy płaskie są ze względów konstrukcyjnych szczególnie chętnie wybierane w przypadku budynków o dużej powierzchni – obiektów przemysłowych i komercyjnych wszelkiego typu.

Co daje montaż okien dachowych? 

Jednym z największych problemów pojawiających się w przypadku budynków o dużej powierzchni użytkowej jest kwestia zapewnienia dostępu do wnętrza odpowiedniej ilości światła. Okna montowane w ścianach zewnętrznych, nawet jeśli będą miały dużą powierzchnię, pozwolą na właściwe rozświetlenie jedynie tych miejsc, które do nich bezpośrednio przylegają. W pozostałych częściach budynku konieczne będzie zastosowanie oświetlenia sztucznego, jednak będzie to kosztowne i nie zawsze efektywne. Dobrym rozwiązaniem jest w takich przypadkach montaż okien dachowych. Mogą one skutecznie doświetlić wnętrze, a przy tym być rozlokowane na połaci dachowej tak, by znajdowały się w miejscach, gdzie będzie to szczególnie potrzebne.

Jaka jest konstrukcja okien dachowych do dachów płaskich?

Okna dachowe do dachów płaskich muszą być znacznie bardziej odporne na przecieki niż te, które montuje się w dachach spadzistych, ponieważ odpływ wody jest tu znacznie wolniejszy. Rozwiązaniem jest wykorzystywanie specjalnych podstaw, które gwarantują szczelne połączenie z pokryciem dachowym oraz odpowiednie przyleganie do warstwy termoizolacyjnej, zapobiegając ucieczce ciepła. Okna do dachów płaskich mogą być montowane zarówno w wersjach stałych, jak i otwieranych, co pozwala także na przewietrzanie pomieszczeń.