SKYLUX świetlik kopułkowy

Świetliki dachowe to rozwiązanie często wykorzystywane w budynkach, w których ze względu na specyfikę ich konstrukcji światło słoneczne nie może docierać do wnętrza pomieszczeń. Świetliki mają zwykle postać pojedynczych kopułek lub całych pasm świetlnych, funkcjonując podobnie jak popularne w budownictwie jednorodzinnym okna dachowe. Świetliki dachowe są najczęściej montowane w dachach budynków przemysłowych – halach produkcyjnych i magazynowych. Spotyka się je również w obiektach handlowych, a często również w halach targowych i wystawienniczych. Bywają też stosowane w garażach podziemnych czy na najwyższych kondygnacjach budynków użytkowych. Sprawdźmy jakie koszty wiążą się z ich eksploatacją i jakie można odnieść korzyści z ich montażu.

 

Wydatki na funkcjonowanie świetlików dachowych

Eksploatacja świetlików dachowych nie wymaga ponoszenia większych nakładów. Urządzenia do automatycznego podnoszenia świetlików mogą być wprawdzie zasilane energią elektryczną, jednak nie wymagają one dużej mocy. Koszty używania całego systemu nawet w przypadku wykorzystywania świetlików do dodatkowego przewietrzania pomieszczeń są więc bardzo niskie. Pewne wydatki mogą się wiązać z nieco bardziej szczegółowymi kontrolami stanu pokrycia dachowego w miejscu montażu świetlika. Podobnie dłuższe i wymagające więcej uwagi może być odśnieżanie dachu tuż przy świetlikach, jednak nie są to wartości, które byłyby zauważalne w ogólnym koszcie funkcjonowania budynku. Świetliki dachowe charakteryzują się korzystnymi współczynnikami przenikania ciepła oraz dobrą izolacją podstawy, nie wpływają więc również znacząco na koszty ogrzewania.

 

Korzyści i oszczędności związane z montażem świetlików dachowych

Instalacja świetlików dachowych może się przyczynić do zmniejszenia kosztów oświetlenia wnętrza budynku. Wiele pomieszczeń będzie bowiem doświetlanych światłem naturalnym, przez co można ograniczyć zużycie prądu. Stosowanie świetlików do dodatkowego przewietrzania może też przyczynić się do obniżenia zapotrzebowania na energię ze strony systemu wentylacyjnego.

Montaż świetlików pociąga za sobą także trudniej mierzalne korzyści. Może zapewnić sprawne działanie instalacji oddymiającej, jeśli świetliki będą funkcjonowały jako klapy oddymiające.

Dostęp światła słonecznego może też poprawiać funkcjonowanie, samopoczucie i wydajność pracowników. Jest też elementem stanowiącym urozmaicenie aranżacji wnętrza w obiektach o charakterze komercyjnym, np. sklepach, galeriach handlowych czy placówkach usługowych.

Suma korzyści, jakie można odnieść, instalując świetliki dachowe czy pasma doświetlające zdecydowanie więc przewyższa wydatki związane z ich utrzymaniem.