Świetliki jako element systemu przewietrzania

Duże obiekty budowlane, takie jak hale produkcyjne, magazyny czy centra handlowe są wyposażone w specjalnie zaprojektowane systemy wentylacyjne. Dbają one o właściwą wymianę powietrza dzięki systemowi kanałów i odpowiednio dobranych wentylatorów. Zdarzają się jednak sytuacje, w których urządzenia te nie są w stanie zapewnić właściwej cyrkulacji. Dobrym rozwiązaniem, które zapobiega takiemu rozwojowi wypadków, są świetliki przewietrzające. Wspomagają one działanie wentylacji, mogą być również używane jako element grawitacyjnego systemu oddymiania. Przekonajmy się, w jaki sposób działają takie urządzenia.

 

Działanie otwieranych świetlików dachowych i pasm świetlnych

Świetliki dachowe i pasma świetlne to rozwiązania, które pomagają w doświetleniu dużych budynków, do których wnętrza nie dociera odpowiednia ilość światła słonecznego. Dzięki nim można ograniczyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do systemu sztucznego oświetlenia, a także poprawić warunki pracy.

Pasma świetlne i świetliki dachowe mogą być jednak z powodzeniem wykorzystane także do przewietrzania pomieszczeń. Po zainstalowaniu odpowiednich napędów świetliki mogą być dowolnie uchylane, mogąpomagać w regulowaniu temperatury oraz poprawiać cyrkulację powietrza. System napędów może korzystać z siłowników, które są uruchamiane dzięki silnikom elektrycznym. Dostępne są rozwiązania oparte na siłownikach wrzecionowych i łańcuchowych.

Systemy przewietrzania mogą wykorzystywać zarówno pojedyncze świetliki, jak i okna montowane w pasmach świetlnych. Istnieją jednak również systemy, które wykorzystują podnoszenie całych fragmentów pasm. Daje to znacznie większą powierzchnię wentylacyjną. Ponieważ system ten wykorzystuje podnośniki nożycowe podnoszące fragment pasma do góry bezpośrednio nad otworem, to chroni jednocześnie wnętrze przed  opadami atmosferycznymi.

 

Otwierane świetliki i fragmenty pasm świetlnych mogą być również wykorzystywane jako elementy grawitacyjnego systemu oddymiania. W razie wykrycia zadymienia specjalny system oddymiający automatycznie unosi wybrane świetliki i fragmenty pasm, które działają jako klapy oddymiające. Dzięki ich otworzeniu za sprawą tworzącej się różnicy ciśnień dym może  wydostawać się przez otwory dachowe, ułatwiając ewakuację i pomagając w prowadzeniu akcji gaśniczej.