WHIRLPOOL

Światło słoneczne wykazuje zdecydowanie korzystniejszy wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka niż sztuczne oświetlenie. Dodatkowo jest ekologiczne i dostępne za darmo! Dlatego też powinniśmy korzystać z niego tak często, jak tylko jest to możliwe, nawet przebywając w budynkach — w domu, pracy czy na zakupach. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej dąży się do tego, aby maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne, dlatego też wykorzystuje się różnego rodzaju przeszklenia nie tylko ścian, ale również dachów. Na uwagę zasługują m.in. świetliki i pasma świetlne, które są doskonałym sposobem na rozjaśnienie wnętrz światłem naturalnym.

Sposoby na naturalne oświetlenie we wnętrzach. Przykładowe rozwiązania

Świetliki dachowe, kopułkowe, czy pasma świetlne, czyli rozwiązania pozwalające na optymalne wykorzystanie światła naturalnego, są obecnie powszechnie wykorzystywane w różnego typu obiektach użytku publicznego, centrach handlowych, halach sportowych czy budynkach rekreacyjnych.

Jednym ze sposobów na naturalne oświetlenie pomieszczeń jest system paneli poliwęglanowych stosowany do przeszkleń zarówno fragmentów, jak i całych dachów oraz elewacji budynków. Stanowi element oferty firmy LUMITERM i znajduje zastosowanie przede wszystkim w obiektach sportowych. Z kolei świetliki punktowe pozwalają na doświetlenie mniejszych pomieszczeń wewnątrz budynków, np. korytarzy lub szatni. Na dachach obiektów otwartych stosowane są świetliki pasmowe. Produktu oferowane przez LUMITERM stosowane są również w budynkach energooszczędnych, gdyż wykazują wysokie parametry izolacyjności.

Co ważne, rozwiązania te mogą być wdrażane nie tylko w nowo powstających obiektach, ale również modernizowanych. Każdy budynek można doświetlić naturalnie poprzez dach i elewację, jeśli zachodzi taka konieczność.

Przeszklenia i świetliki – główne zalety

Świetliki i pasma świetlne wykonane są z trwałych i wytrzymałych materiałów. Każdy świetlik dachowy gwarantuje podwyższoną wartość luminacji przy pełnej izolacji termicznej i zabezpieczeniu przed opadami. Przeszklenia wykonane są z wysokiej jakości poliwęglanu o zagęszczonej strukturze komorowej, przez co są one znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż inne materiały. Do innych materiałów używanych w produkcji zaliczamy też żywice poliestrowe wzmocnione włóknem szklanym oraz poliwęglan i akryl. Dodatkowo stosowane są specjalne zabezpieczenia w postaci folii odpornej na promieniowanie UV, która dodatkowo chroni świetliki przed starzeniem.