Zalety świetlików płaskich

Dachy płaskie, a także posiadające lekkie nachylenie często są konstruowane tak, że nie posiadają, żadnych prześwitów. Jest jednak możliwość zamontowania w nich świetlików płaskich, które pełnią wiele ciekawych funkcji, które często nie są brane pod uwagę na etapie projektowania dachu. Warto to jednak rozważyć, gdyż mogą okazać się bardzo funkcjonalnym dodatkiem.

Czym są i gdzie stosuje się świetliki płaskie?

Standardowe świetliki płaskie są charakterystycznymi przeszklonymi elementami dachu, które niekiedy stosuje się na obiektach przemysłowych, w biurowcach, salach sportowych lub w holach budynków mieszkalnych. Montuje się je na dachach płaskich lub w zależności od kształtu dachu, na lekko pochyłych konstrukcjach. Występują w różnych wersjach. Mogą być skonstruowane tak, że będą lekko uchylne, a także występować w wersjach, których w ogóle się nie otwiera. Często montuje się je obok wyłazów na dachy lub też z funkcją wyłazu.

Dzięki zaawansowanym systemom automatyzacji budynków, można je podłączyć do w pełni zautomatyzowanych modułów sterujących. Firmy specjalizujące się w dostarczaniu świetlików dachowych, oferują je w wersjach kopułkowych sferycznych, piramidalnych lub płaskich.

Dlaczego warto zastosować świetliki dachowe?

Zastosowanie świetlików dachowych ma wiele zalet funkcjonalnych. Przede wszystkim umożliwiają łatwe doświetlenie budynku w sposób naturalny, co w przypadku dużych hal produkcyjnych lub sal sportowych znacznie zmniejszy koszty energii elektrycznej. Ta funkcja jest wykorzystywana także w dużych galeriach lub budynkach mieszkalnych. Ponadto otwierane świetliki dachowe mogą pełnić funkcję wyjścia na dach, co zdecydowanie ułatwia bieżącą eksploatację budynku i umożliwia nieuwzględnianie projektowania innych form dostania się na dach.

Ma to niebagatelne znaczenie, zwłaszcza w przypadku dachów płaskich, które wymagają bieżących przeglądów oraz dbania o ich stan, chociażby w zakresie odśnieżania. Opcjonalnie do świetlików można zamontować rolety, co zwiększa ich funkcjonalność lub nawet zamontować kopuły w wersji zabezpieczającej przed przegrzewaniem się pomieszczenia.