Danpalon Dworzysko

Naturalne światło słoneczne to najlepsze dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia oświetlenie, dlatego też powinniśmy dążyć do tego, aby było go w naszym życiu jak najwięcej. Niestety nie zawsze istnieje możliwość optymalnego dostosowania ilości okien w budynku do potrzeb jego użytkowników. W przypadku specyficznych budynków, w których może istnieć problem z wprowadzeniem odpowiedniej ilości naturalnego światła, doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się świetliki dachowe.

Specyfika świetlików dachowych

Świetliki dachowe to jeden z najłatwiejszych sposobów na doświetlenie wnętrz mieszkalnych i użytkowych naturalnym światłem słonecznym. Sprawdzają się przede wszystkim w przypadku obiektów, które ze względu na swoją konstrukcję nie pozwalają na montaż standardowych okien. Świetliki dachowe zapewniają przy tym znacznie skuteczniejsze doświetlenie, a jednocześnie nie przyczyniają się do powstawania cienia w budynku. Specjalne kopułki wykonane są z materiałów całkowicie przepuszczających światło słoneczne, więc wszystkie pomieszczenia mogą być doświetlone naturalnym oświetleniem dziennym.

Należy przy tym pamiętać, że świetliki dachowe mogą być zastosowane nie tylko w obiektach z płaskim dachem o niewielkim spadku, ale również w przypadku stropodachów zlokalizowanych ponad ostatnim piętrem (np. w przypadku obiektów biurowych). Kopułki bardzo często stosowane są również w celu doświetlenia klatek schodowych.

Doświetlanie wnętrz naturalnym światłem słonecznym wpływa nie tylko na dobre samopoczucie, ale również pozwala poczynić pewne oszczędności, poprzez zmniejszenie wydatków na prąd.

Świetliki dachowe to coraz częściej wykorzystywany element we współczesnej architekturze biurowej i mieszkaniowej. Szczególną uwagę na prawidłowe doświetlenie wnętrz światłem naturalnym zwracają przede wszystkim właściciele obiektów biurowych. Dzieje się tak z uwagi na fakt, naturalne oświetlenie wpływa na skupienie, komfort i wydajność pracy. Jest to jednak również bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się również w domach prywatnych.