Klapa Cintramax

Wentylacja grawitacyjna, przewietrzanie, klapy świetlika, obniżanie temperatury.

W sezonie letnim zrealizowaliśmy kolejny etap modernizacji wentylacji grawitacyjnej, wietrzenia hal zakładu produkcji szyb samochodowych.

Bez generowania hałasu i zużycia energii, masy powietrza unoszą się szybciej wraz ze wzrostem temperatury, a duże otwory umożliwiają im swobodny przepływ. Porównanie sposobów wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej, gdzie  stosowanie wentylatorów emituje hałas, wibracje i obciąża instalacje, wraz ze wzrostem cen energii, w praktyce okazuje się, że naturalne i swobodne unoszenie przez konwekcję działa bardzo efektywnie.

Minęły trzy lata od instalacji urządzeń, które przyczyniły się do poprawy warunków pracy w przestrzeni stanowisk, gdzie formowane jest szkło. Precyzyjnie docięte tafle wprowadza się do pieców o temperaturze ok. 800 stopni, w okresie letnim praca w pełnym wymiarze czasowym była niemożliwa.

Gorące powietrze powstałe nad piecami do formowania szyb wydobywa się z hal w sposób naturalny przez otwarte, duże otwory w powierzchniach naświetli. Wywołany ruch powietrza przy podłodze, jego naturalny przepływ jest wyczuwalny w przestrzeniach, na stanowiskach pracy.  Efektywność rozwiązania została ponownie potwierdzona, poprawił się komfort przez obniżenie temperatury i dopływ świeżego powietrza.