Klapa Cintramax

Wentylacja grawitacyjna, przewietrzanie, klapy świetlika, obniżanie temperatury.

W sezonie letnim zrealizowaliśmy kolejny etap modernizacji wentylacji grawitacyjnej, wietrzenia hal zakładu produkcji szyb samochodowych.

Minęły trzy lata od instalacji urządzeń, które przyczyniły się do poprawy warunków pracy w przestrzeni stanowisk, gdzie formowane jest szkło. Precyzyjnie docięte tafle formowane są na gorąco, wprowadza się je do pieców o temperaturze ok. 800 stopni, dlatego w okresie letnim praca w pełnym wymiarze czasowym była niemożliwa. Po instalacji urządzeń do otwierania dużych powierzchni naświetli poprawiły się warunki, efektywność rozwiązania jest doceniona przez pracowników.

Gorące powietrze powstałe nad piecami do formowania szyb wydobywa się z hal w sposób naturalny przez otwarte, duże powierzchnie naświetli. Wywołany ruch powietrza przy podłodze, jego naturalny przepływ jest wyczuwalny w przestrzeniach, na stanowiskach pracy.  Efektywność rozwiązania została ponownie doceniona, przyczyniliśmy się do poprawy komfortu przez obniżenie temperatury i dopływ świeżego powietrza.

Porównanie sposobów wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej, gdzie  stosowanie wentylatorów emituje hałas, wibracje i obciąża instalacje, wraz ze wzrostem cen energii, w praktyce okazuje się, że otwarte powierzchnie działają lepiej i taniej.  Bez generowania hałasu i zużycia energii, masy powietrza unoszą się szybciej wraz ze wzrostem temperatury, a duże otwory umożliwiają im swobodny przepływ.